
BOLOVI U LEĐIMA


Diskus hernija i bolovi u leđima: Oslobodite se bola vežbanjem
Bolovi u leđima su čest problem koji se javlja kod velikog broja ljudi, a statistika pokazuje da čak 90% ljudi bar jednom u životu oseti bol u leđima. Moderan način života često dovodi do ove pojave, s mnogo sedenja, neprirodnih položaja i nedovoljno kretanja. Takođe, loše držanje tela, česta savijanja i dizanje tereta na pogrešan način mogu prouzrokovati nelagodnost i bol u leđima.
Važno je shvatiti da bol u leđima retko dolazi “iz glave” i da ima fizički uzrok. Ignorisanje bola može dovesti do pogoršanja i intenziviranja simptoma. Zamislite da neprestano udarate čekićem po svom palcu – na početku, bol koji osećate će biti neprijatan, ali podnošljiv. Međutim, ako nastavite da udarate čekićem po istom mestu iznova i iznova, vremenom će palac postati sve osetljiviji na bol. Tkivo će postati nadraženo i upaljeno, a čak i najmanji dodir ili pritisak na palac će izazivati intenzivan bol.
Ova analogija se može primeniti i na način na koji se krećete i izvodite određene obrasce pokreta. Ako stalno koristite nepravilne obrasce pokreta ili se nalazite u neprirodnim pozicijama, to može dovesti do prekomernog opterećenja kičme i uzrokovati bolove u leđima. Slično kao što se palac postepeno osetljiviji na bol usled stalnog udaranja čekićem, kičma može postati sve osetljivija na bol usled neprikladnih obrazaca pokreta.


Diskus hernija: Oštećenje kičmenih diskova i simptomi
Kičmeni diskovi su elastični jastuci smešteni između pršljenova koji pružaju podršku i fleksibilnost kičme. Diskus se sastoji iz mekog unutrašnjeg dela (nucleus pulposus) i spoljašnjeg fibroznog prstena (annulus fibrozus). Tokom vremena, diskovi mogu prolaziti kroz biohemijske promene koje dovode do starenja i gubitka elastičnosti.
Diskus hernija je česta povreda kičmenog stuba koja se najčešće javlja u lumbalnom delu kičme, posebno u segmentima L4/L5 i L5/S1. Ovi segmenti, koji su smešteni u donjem delu kičme, trpe veliki statički i dinamički pritisak, što povećava rizik od diskus hernije. U vratnom delu kičme, diskus hernija je češća u segmentima C5/C6 i C6/C7, gde se prelazak iz vratnog u grudni deo kičme odvija i gde je opterećenje na kičmeni stub najintenzivnije. S druge strane, diskus hernija u grudnom delu kičme je retka pojava.
Ova informacija je važna jer nam pomaže da razumemo koja područja kičmenog stuba su najosetljivija na diskus herniju. Na osnovu ovoga, želimo da prilagodimo držanje tela, obrasce pokreta i program vežbanja kako bismo očuvali zdravlje kičme i smanjili rizik od diskus hernije.
Gubitak vode uzrokuje da disk gubi elastičnost i postaje krhkiji. Oslabljeni fibrozni prsten može dovesti do izbočenja ili protruzije diska, što znači da se meko jezgro diska istisnuto izvan svog normalnog položaja. U nekim slučajevima, jezgro diska se može deformisati i probiti prsten, što se naziva prolaps diska. Najteži stepen oštećenja je ekstruzija diska, gde je jezgro diska delimično ili potpuno izašlo iz diska i pritiska okolne strukture kao što su ligamenti, nervi i krvni sudovi.
Diskus hernija može uzrokovati simptome poput bolova u leđima, trnjenja, slabosti ili gubitka senzacija u udovima, u zavisnosti od mesta i težine oštećenja. Pravilan dijagnostički pristup i individualizovani plan lečenja su ključni za upravljanje ovom povredom.
Pravilno razumevanje ove povrede može pomoći u prepoznavanju simptoma, pravovremenom lečenju i sprečavanju daljeg oštećenja kičmenog stuba.