Untitled-6

DIJAGNOSTIKA

Otkrivanje Skolioze: Detalji o Procesu Dijagnostike

Kada je u pitanju skolioza, kompleksan trodimenzionalni deformitet kičme precizna dijagnostika je od suštinskog značaja. Proces dijagnostike skolioze i hiperkifoze sproveden u Scolio Basans centru obuhvata pažljivo prikupljanje medicinske istorije, sveobuhvatan klinički pregled, i detaljnu analizu rendgenskih snimaka.

Sakupljanje Medicinske Istorije u Dijagnostici Skolioze

Ovde se uzima u obzir čitav spektar faktora, uključujući:
  • HRONOLOŠKU STAROST PACIJENTA: Skolioza može da se javi u različitim životnim dobima, a njena progresija može biti različita u zavisnosti od toga da li se radi o detetu, adolescentu ili odrasloj osobi.

  • VREME POJAVLJIVANJA PRVIH SIMPTOMA: Rana detekcija skolioze može doprineti uspešnosti tretmana. Što se skolioza ranije dijagnostikuje, postoji veća šansa da se spreči njena progresija

  • GENETSKU PREDISPOZICIJU ZA SKOLIOZU: Skolioza može biti nasledna. Ukoliko postoji porodična istorija skolioze, postoji veća šansa da će se skolioza pojaviti i progresirati.

  • PRISUSTVO SIMPTOMA KAO ŠTO SU BOLOVI: Bolovi mogu biti znak progresije skolioze, a njihovo praćenje može pomoći u praćenju efekata tretmana i potrebe za prilagođavanjem terapije.Kod ženskih pacijenata, dodatno se uzima u obzir:

  • PERIOD PRVE MENSTRUACIJE (MENARHE): Obzirom na to da hormonalne promene mogu uticati na progresiju deformiteta kičme.

Svaki od ovih faktora ima svoju ulogu u ukupnoj slici stanja pacijenta, što nam omogućava da kreiramo najefikasniji individualizovani plan tretmana.

Fizički Pregled u Dijagnostici Skolioze

Nakon detaljnog prikupljanja medicinske istorije, sledi temeljan klinički pregled. Ovaj pregled obuhvata sledeće faze:

    • VIZUELNA PROCENA TELA: Prate se znakovi moguće asimetrije ili nepravilnosti koje bi mogle ukazivati na skoliozu.

    • ADAMS TEST (TEST U PRETKLONU): Ovaj test pomaže u identifikaciji mogućeg iskrivljenja kičme.

    • PRIMENA SKOLIOMETRA: Instrument koji pomaže u preciznom određivanju stepena rotacije trupa.

    • TESTOVI FLEKSIBILNOSTI KIČMENOG STUBA: Pomažu u oceni pokretljivosti kičme.

    • TESTIRANJE HIPERMOBILNOSTI LIGAMENTARNOG SISTEMA: Ovaj test može ukazati na potencijalne probleme sa stabilnošću kičme.

    • PROCENA TEŽIŠTA TELA: Važan aspekt pri određivanju balansa, držanja tela i glavne kirvine.

Test predklona

Rendgenski Snimci u Dijagnostici Skolioze

Nakon temeljnog kliničkog pregleda, na red dolazi radiološka procena, kroz analizu rendgenskih snimaka. Ovaj korak uključuje:

Slika pre i posle korekcije skolioze

VIZUELNO IDENTIFIKOVANJE PRISUSTVA SKOLIOZE: Rendgenski snimci omogućuju da se jasno vidi struktura kičme i potvrdi prisustvo iskrivljenja karakterističnog za skoliozu.

IZRAČUNAVANJE COBB-OVOG UGLA: Ovaj ugao je mera stepena iskrivljenja kičme. Precizno izračunavanje Cobb-ovog ugla omogućava nam da odredimo težinu skolioze, što je ključni faktor pri izboru tretmana.

ODREĐIVANJE STEPENA ROTACIJE PRŠLJENOVA: Skolioza ne uzrokuje samo iskrivljenje kičme na stranu, već često uključuje i rotaciju pršljenova.

PROCENA KORONARNOG BALANSA: U slučaju skolioze, ovaj balans može biti poremećen, što znači da je kičma iskrivljena i ne prati simetriju središnje linije tela. Jedan deo kičme može biti pomeren levo ili desno u odnosu na ovu liniju, što rezultira neravnomernim opterećenjem na donji deo tela, nepravilnim držanjem i može izazvati dodatne zdravstvene probleme poput bolova u leđima.

PROCENA KOŠTANE ZRELOSTI PACIJENTA: Ova evaluacija posebno je relevantna kod djece i adolescenata, jer je to period kada su moguće značajnije promene na kičmi. Razumevanje koštane zrelosti pomaže da se predvidi mogući razvoj deformiteta i adekvatno reaguju na vreme, sprečavajući intenzivnu progresiju skolioze.

Svaki od ovih faktora nam pruža dragocene informacije koje nam pomažu da razumemo jedinstvenu situaciju svakog pacijenta, i tako kreiramo personalizovani plan tretmana najbolje prilagođen njihovim potrebama.